Msze i biuro  

Msze święte
poniedziałek - sobota:
    8.00 18.30
niedziela i święta:
    7.30 9.00 10.30 12.00 19.00
Zobacz więcej

Biuro parafialne
poniedziałek - czwartek:
    16.00 - 18.00
sobota:
    10.00 - 12.00
Zobacz więcej
   

Kontakt  

Adres:
    Parafia Miłosierdzia Bożego
    Droga Leśna 60
    64-600 Oborniki
Telefon:
    61 29 60 161
e-mail:
   

Artykuły

Ośrodek Światełko - strona główna

OŚRODEK ŚWIATEŁKO DLA DZIECI I RODZIN NA BIELAWSKIM OSIEDLU

Pół roku temu w lutym, w dniu Święta Matki Bożej Gromnicznej, został poświęcony nowy ośrodek dla dzieci, młodzieży i rodzin, mieszczący się na terenie naszej parafii na Osiedlu Bielawy. Inicjatorem pomysłu było Towarzystwo Przywracania Rodziny, którego członkowie od ponad 20 lat podejmują ważne i nowatorskie inicjatywy na rzecz rodziny i dzieci. Zarząd Towarzystwa opiera swoją działalność na wartościach chrześcijańskich. Wszystkie dzieła naszego stowarzyszenia są współtworzone przez wiele osób w Polsce ( w tym z Obornik Wlkp.) i zagranicą, które dostrzegają głęboki sens jego misji – wspierania i dowartościowania roli rodziny oraz zapobiegania niepowodzeniom rodzinnym.

Nowy Ośrodek ŚWIATEŁKO w Obornikach okazał się niezwykle potrzebny i cieszy się dużym zainteresowanie mieszkańców całej Wielkopolski. Zatrudnieni w Ośrodku specjaliści posiadają duże doświadczenie w pracy z rodziną i dzieckiem oraz wysokie kwalifikacje a większość osób korzystających z pomocy Ośrodka Światełka, to ludzie świadomi swoich potrzeb, pragnący wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu i w życiu swojej rodziny. Chociaż Ośrodek rozpoczął działalność zaledwie 9 miesięcy temu, objął już swoim wsparciem ok. 120 rodzin oraz ok. 60 dzieci i młodzieży. Pomoc specjalistyczna udzielana jest w formie jednorazowych konsultacji, bądź długofalowej, wielopłaszczyznowej pracy z całym systemem rodzinnym. Oprócz wsparcia dla rodziców, ośrodek proponuje różnego rodzaju zajęcia warsztatowe, socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży, w tym również zajęcia o profilu artystycznym, muzycznym, których celem jest: odkrywanie potencjału u dzieci i młodzieży, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, nabywanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, uczenie sposobów wyrażania trudnych emocji (w tym złości ), rozpoznawanie i ochronę osobistych granic i podnoszenie kompetencji społecznych. Zajęcia powyższe odbywają się małych grupach w cyklach 8 lub 12 dwugodzinnych spotkań.

Wiedzę dotyczącą wychowania dzieci wynosimy głównie z naszych domów rodzinnych, wzorce te są bardzo silnie utrwalone i powielane w stosunku do naszych własnych dzieci. Dlatego też Towarzystwo Przywracania Rodziny proponuje rodzinom cykle wykładów i warsztatów dotyczących wychowania, rozwoju dziecka, różnic psychicznych pomiędzy kobietą a mężczyzną, komunikacji w rodzinie a także zdrowego odżywiania. Podczas szkoleń uczestnicy mogą uzyskać również odpowiedzi na pytania związanych z rozwojem i dojrzewaniem dziecka oraz mogą skorzystać z porad prawnik. Wykłady są prowadzone przez specjalistów z dziedziny psychologii, pedagogiki, medycyny oraz lidera szkoły dla rodziców. W czasie zajęć dla rodziców zapewniona jest opieka dla dzieci w wieku 6-11 lat. Program dla dzieci przygotowuje Komenda Hufca ZHP w Obornikach. Aktualnie przyjmowane są zgłoszenia na II cykl, który rozpoczyna się 3.10 br. Kandydaci mogą wybrać interesujące zagadnienia z czterech proponowanych bloków tematycznych. Szczegółowy program, zamieszczony jest na stronie internetowej. W pierwszym cyklu szkoleń, który odbył się w miesiącach wiosennych tego roku, wzięło udział około czterdziestu osób. Dla rodzin i osób pragnących podnieść swoje kompetencje rodzicielskie, proponujmy dodatkowe warsztaty (w cyklu 12 dwugodzinnych spotkań, dwa razy w tygodniu).

Zadaniem Ośrodka jest również wzmacnianie rodzin, które podejmują się opieki zastępczej. Dla tych rodzin odbywają się w Ośrodku wykłady i warsztaty dotyczące bliskiej im problematyki (II cykl rozpoczyna się od 20.02.2010 r.- łącznie 12 godzin). Wykłady prowadzą osoby, które pełnią funkcje opiekunów zastępczych. Dzieciom w wieku 6-11 lat, Ośrodek zapewnia w czasie spotkań opiekę, którą organizuje Komenda Hufca ZHP w Obornikach wg programu zuchowego. Rodziny zastępcze borykają się z wieloma problemami związanymi z wychowaniem dzieci poranionych emocjonalnie. Mogą oni liczyć w Ośrodku na pomoc specjalistów posiadających doświadczenie i wiedzę w tym zakresie ( zespół zaburzenia więzi RAD, zespół Fas, nadpobudliwość, ADHD, itp.).

Dotychczasowe usługi świadczone w Ośrodku ŚWIATEŁKO zostały przez klientów ocenione bardzo wysoko. Wszelka pomoc specjalistyczna, zajęcia dla dzieci oraz szkolenia dla rodzin są bezpłatne dzięki dofinansowaniu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane zajęciami i usługami proponowanymi przez Ośrodek.
Nasz adres: u. Pułaskiego 7, Oborniki, Tel/fax (61) 646-23-32, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.swiatelko.oborniki.org.pl

Anna Szurpicka