Msze i biuro  

Msze święte
poniedziałek - sobota:
    8.00 18.30
niedziela i święta:
    7.30 9.00 10.30 12.00 19.00
Zobacz więcej

Biuro parafialne
poniedziałek - czwartek:
    16.00 - 18.00
sobota:
    10.00 - 12.00
Zobacz więcej
   

Kontakt  

Adres:
    Parafia Miłosierdzia Bożego
    Droga Leśna 60
    64-600 Oborniki
Telefon:
    61 29 60 161
e-mail:
   

Kolory liturgiczne

Przybywając do kościoła, nie zawsze zauważamy zmiany kolorów szat zakładanych przez księży celebransów. Z całą pewnością nie ma w tym żadnego przypadku, gdyż w celebrze liturgicznej stosuje się kilka kolorów dla podkreślenia nastroju danego okresu lub święta.

Do IX w. używano w liturgii w państwach chrześcijańskich wyłącznie koloru białego. Kolor ten, symbolizujący czystość, radość i triumf, jest nadal stosowany podczas najważniejszych świąt i uroczystości roku kościelnego, takich jak Wielkanoc, okres Narodzenia Pańskiego, uroczystości Pańskie w okresie zwykłym, święta Najświętszej Maryi Panny, świętych, którzy nie byli męczennikami i aniołów.

Zielony, kolor nadziei, życia i wzrastania, jest tradycyjnie kolorem okresu zwykłego.

Fioletowy, obowiązujący w Adwencie i w Wielkim Poście, wskazuje na czas oczekiwania, oczyszczenia i potrzeby pokuty. Występuje także podczas uroczystości pogrzebowych.

Czerwony stosuje się w święta Apostołów i męczenników, w Niedzielę Męki Pańskiej, w Wielki Piątek i Zesłanie Ducha Świętego. Symbolizuje ofiarną miłość Boga.

Szaty liturgiczne, zdobione złotem lub kamieniami szlachetnymi, mogą stanowić alternatywę w przypadku największych uroczystości.

Kolor czarny występuje przy pogrzebach jako oznaka żałoby.

W trzecią niedzielę Adwentu ("Gaudete", łac. "cieszcie się") i czwartą niedzielę Wielkiego Postu ("Laetare", łac. "wesel się Jerozolimo") kolor fioletowy można zastąpić kolorem różowym na znak radości i oczekiwania zbliżających się wielkich uroczystości.